Виробництво бетону взимку - це реально!

(рекомендації з підготовки бетонозмішувальної установки до зими).

Производство бетона зимой
Згідно зі статистикою, в наших широтах тільки половина покупців купують бетонні заводи одразу в зимовому виконанні - позначається нестача коштів. Багато покупців літніх заводів «доводять» комплектацію до всесезонної пізніше, по мірі окупності первісних капіталовкладень. А хто не встигає «утеплитися», змушений простоювати через замерзання БЗУ. Що ж треба знати хазяїну свого літнього «годувальника» при підготовці до осіннє-зимового сезону?

Для початку треба визначитися, при якій мінімальній температурі навколишнього середовища варто робити бетонорозчинні суміші. Якщо мова йде про південні області Росії або України, то раціонально розраховувати на температуру не нижче –5°С, -8°С, а 15-20 зимовими днями з більш низькою температурою краще пожертвувати. Для інших регіонів треба визначитися – або жертва двома-трьома холодними місяцями, або серйозні капітальні витрати. Але в будь-якому разі, на наш погляд, робота при температурі нижче -15°С має сенс тільки за гострої потреби.

Отже, основні етапи підготовки літньої бетонозмішувальної установки (БЗУ) до зими:

1. Утеплення внутрішнього простору БЗУ, утеплення похилої галереї конвеєра, що падає, або скіпового підйомника, утеплення (обшивка) бункерів інертних матеріалів.

Провести утеплення БЗУ здатне практично будь-яке підприємство. Питання тільки в тому, з яких матеріалів і з якою акуратністю це буде зроблено. Добре, якщо в літньому БЗУ існують заводські каркасні конструкції, які дозволяють порівняно легко зробити обшивку установки. Ну, а якщо їх немає, і їхнє створення буде доручено маловідповідальним особам, то після такої обшивки установка може стати схожа на потворне чудовисько. Каркаси повинні бути виготовлені з урахуванням водовідливів, витримувати максимальне вітрове й снігове навантаження, властиві даній місцевості. Звичайно, для виготовлення каркасних форм використовується металопрокат: по периметру швелер №8÷10, розкоси й перемички – рівнополковий куток 63÷75мм.

Вибір обшивального (стінового) матеріалу залежить від регіону розташування БЗУ й температурного режиму, при якому необхідно забезпечити працездатність установки. У південних районах для роботи при близьконулевих температурах може вистачити обшивки із профільованого аркуша товщиною 0,8 – 1,2мм, який забезпечить захист дорогого устаткування не стільки від холоду, скільки від атмосферних опадів. Але якщо говорити про реальне утеплення БЗУ, то це повинні бути заводські тришарові утеплювальні сендвіч-панелі з пінополіуретановим або іншим наповнювачем товщиною не менше 50мм, причому, бажано, двох типів (стінові та дахові) і обов'язково в комплекті з нащільниками й іншими герметизуючими матеріалами. Взагалі, ідеальним варіантом було б довірити таку роботу спеціалізованій організації, що розуміється на цьому.

На початок

2.Розігрів інертних матеріалів, підігрів технологічної води, обігрів внутрішнього простору БЗУ, кабіни оператора.

Продавці бетонозмішувальних установок, навіть зимового варіанта комплектації, не часто відразу поставляють усе необхідне устаткування для роботи в холодну пору року. По-перше, замовник найчастіше на момент покупки ще й сам не знає при яких температурах взимку буде експлуатуватися БЗУ, на якому виді палива буде працювати тепловий агрегат, який спосіб обігріву інертних є найбільш прогресивним і заощадливим, а також інші аспекти цього питання. Відповіді, звичайно, приходять пізніше по мірі експлуатації БЗУ, вивчення місцевого ринку теплоносіїв і досвіду інших підприємств.

Найбільш енергоємним процесом є розігрів інертних матеріалів. Бункера інертних матеріалів повинні бути (крім обшивки утеплювачем) відповідним чином дороблені: додатково обладнані утепленими кришками з механізмами відкривання-закривання; у внутрішній порожнині бункерів залежно від прийнятого способу розігріву встановлені або трубчасті регістри, або форсунки для подачі гострої пари, або спеціальна система дифузорів для подачі під тиском гарячого повітря. Вибір прийнятного варіанта й, відповідно, підбір необхідного теплового устаткування – на розсуд хазяїна БЗУ.

Найпоширеніша, але й найбільш консервативна система – це подача гарячої води по круговій системі від традиційної котельні в трубчасті регістри (ф108 – ф159мм), вмонтовані в бункери інертних. Від цього ж котла через водопідігрівач-теплообмінник може бути організований підігрів технологічної води для затвору бетону й за допомогою традиційних чавунних радіаторів - обігрів усього внутрішнього простору установки. Переваги – порівняно недороге котельне й трубопровідне устаткування, що не вимагає від персоналу спеціальних знань; широкий вибір котлів на газоподібному, рідкому або твердому паливі; при недалекому проходженні теплотраси - можливість одержання теплоносія від централізованої котельні. Недолік – низький ККД. системи, а, отже, тривалий час на первісний (наприклад, після ночі) прогрів матеріалів у бункері. Дослідним шляхом, по опитуваннях підприємств, що використовують таку систему обігріву, визначено, що при температурі навколишнього повітря -10÷15°С кількість теплової енергії, необхідної для обігріву інертних, води й приміщень БЗУ типу СБ-145-4, становить 500÷600 Мкал/година. Для інформації – установка СБ-145-4 (виробництво «Бетонмаш», м.Слов'янськ, Донецька обл.) має продуктивність до 40м³/година, запас бункерів інертних матеріалів 120тн (4 відсіки), бак для технологічної води 2000л, обшивка - сендвіч-панелі товщиною 50мм.

Більш сучасна система розморожування (розігріву) матеріалів – це упорскування гострої пари через спеціальні форсунки безпосередньо в інертні матеріали. Цю технологію успішно впроваджує російська інженерна компанія «Інтерблок» (interblock.ru) на базі канадських парогенераторів миттєвої дії серії ST. Згідно з їхньою інформацією, технологія високозаощадлива, забезпечує подачу пари температурою 110-160°С вже через 15 секунд після включення парогенератора. Крім того, технологія не вимагає установки димарів (продукти згоряння палива не викидаються в атмосферу) і складних систем водопідготовки. Недолік – насичення інертних матеріалів конденсатом, який вимагає його відведення з-під бункерів, а також присутності в інертних масляних залишків продуктів згоряння при роботі парогенератора на рідкому паливі.

Найбільш інноваційний і прогресивний спосіб – це прогрів інертних матеріалів гарячим повітрям за допомогою генераторів SIMUN і нагрівання води котлами бойлерного типу GEYSER фірми «IONE S.r.l» або аналогічними агрегатами BOOSTER компанії «Sauter» (Швейцарія, sauterag.com). Розігрітий до температури 200 - 260°С повітря з тиском 0,2 – 0,4 бар через перфоровані дифузори подається в нижню частину видаткових бункерів інертних матеріалів, ефективно підігріваючи їх. На початку розігріву можливе упорскування води в потік гарячого повітря для збільшення теплопередачі й більш швидкого розморожування. Гази від згоряння палива в потік гарячого повітря не надходять, а віддають своє тепло в теплообміннику на підігрів води, охолоджуються до 40-60°С и через низькотемпературну трубу відводяться за контур. Переваги цієї системи – поряд з нагріванням одночасна просушка інертних матеріалів, високий ККД, екологічно чиста технологія. Недолік – висока вартість устаткування (для забезпечення продуктивності БЗУ 40-60м³/година ціна теплового устаткування складе близько 90 тис.євро, а з монтажем генератора, котла й резервуарів для палива в спеціальному контейнері – до 110тис.євро).

Звичайно, найкращим способом вибору типу обігріву був би варіант відвідування підприємства, на якому він застосовується, причому бажано не в перший рік. Тільки тоді з першоджерела Ви зможете одержати об'єктивні дані про позитивні якості й недоліки кожного способу, а, можливо, і довідатися про інші, не наведені вище.

На початок

3.Обігрів розвантажувальної тічки готового бетону.

Це - немаловажний нюанс роботи БЗУ в зимовий час. Тут можна запропонувати наступні варіанти боротьби з обмерзанням: створення утепленого тамбура з воротами або обдув тічки гарячим повітрям.

Сподіваємося, що вищенаведена інформація допоможе Вам правильно підійти до вибору варіанту підготовки свого бетонного заводу до осіннє-зимовому сезону і стати якісним виробником бетону в цей складний сезон року.

На початок

Потрібна додаткова інформація?

Ми відповімо Вам протягом 45 хвилин
в робочий час